Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Porównaj ubezpieczenia na życie
Teraz w łatwy i prosty sposób możesz porównać ubezpieczenia na życie. Bez wychodzenia z domu, bezpłatnie i poświęcając tej czynności zaledwie 10 minut. Ubezpieczenie na życie to niezbędne zabezpieczenie przyszłości swojej i rodziny. Wypełnij ankietę, określ potrzeby, otrzymaj dopasowane oferty ubezpieczeniowe.
Porównaj »
Ranking ubezpieczeń na życie
Sprawdź, który produkt znalazł się na szczycie aktualnego Rankingu ubezpieczeń na życie. Zobacz jakie ubezpieczenie na życie zdobyło laury za solidność, przystępność i wiarygodność. Ale pamiętaj - najlepsze ubezpieczenie na życie to takie, które jest dopasowane do Twoich i rodzinnych potrzeb.
Zobacz ranking »
Ubezpieczenie na życie - FAQ
Nasze poradniki pomogą Ci wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie. Dowiedz się czym jest polisa na życie, jak można ją zawrzeć i na co zwrócić baczną uwagę przy jej podpisywaniu. Skorzystaj z kilku uniwersalnych rad, dzięki którym ubezpieczenie na życie będzie Ci służyć tak pewnie, jak oczekujesz.
Czytaj poradniki »

Ubezpieczenie pod kredyt korzystne dla banku i kredytobiorcy

Ubezpieczenie na życie
Ubezpieczenie pod kredyt jest coraz bardziej popularną formą zabezpieczenia interesów zarówno klienta, który kupuje wymarzone lokum, jak i banku, który ma gwarancję spłaty zobowiązania. Zwłaszcza, że ceny nieruchomości osiągnęły pułap, który nielicznym pozwala na ich kupno z odkładanych przez lata oszczędności. Najczęściej jedynym wyjściem dla tych, którzy chcą mieć własne lokum, jest zaciągnięcie długu w banku. I to nawet na 35 długich lat, w trakcie których przydarzyć może nam się wszystko. Od utraty pracy, poprzez zdarzenia losowe takie jak powódź, pożar lub inny żywioł, który zmiecie z powierzchni ziemi obciążony hipoteką budynek lub mieszkanie, aż po wypadek, na skutek którego nie będziemy mogli podjąć działalności zarobkowej, czy nawet naszą przedwczesną śmierć.

Porównaj oferty ubezpieczeń

Cesja na bank...
 
W każdej z tych sytuacji – my lub nasza rodzina – zostajemy z koniecznością regulowania rat kredytu. Nie będzie miało znaczenia, że główny kredytobiorca nie ma z czego spłacać zaciągniętego kredytu, nie żyje, a więc ciężar uregulowania zobowiązania spada na najbliższych lub też płacimy raty za mieszkanie, którego na skutek katastrofy już nie ma.
 
To, oczywiście, najbardziej drastyczne przykłady, które mają jednak tę pozytywną cechę, że skutecznie oddziałują na naszą wyobraźnię, uświadamiając, że nie wszystko zawsze w życiu układa się szczęśliwie i po naszej myśli. Trudno zatem dziwić się, że banki coraz częściej wymagają ubezpieczenia pod kredyt z tak zwaną cesją.
 
...odszkodowanie dla banku
 
Co to oznacza? I czy słusznie martwimy się, że w sytuacji zaistnienia szkody całą sumę odszkodowania otrzyma bank?
 
Przyznając kredyt bank wymaga, by nasze obciążone hipoteką lokum zostało ubezpieczone. Najczęściej ochroną ubezpieczeniową objęte są mury, ale bywa, że także elementy stałe, takie jak tynki lub inne pokrycie ścian, glazura, parkiet, armatura sanitarna, a bywa, że również wyposażenie AGD i meble w stałej zabudowie. Zakres ubezpieczenia pod kredyt obowiązkowo obejmować powinien również zdarzenia losowe związane przykładowo z pożarem, powodzią i zalaniem.
 
W sytuacji, gdy nastąpi szkoda, zgodnie z umową cesji, którą podpisaliśmy biorąc kredyt, to bank otrzyma odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jej wysokość będzie jednak adekwatna do rekompensaty za zniszczenia i nie może być wyższa od kwoty wskazanej w umowie cesji. Bank nie może również żądać odszkodowania za uszkodzone mienie, które doubezpieczyliśmy już po zawarciu umowy cesji.
 
Rozwiązanie korzystne dla obu stron
 
Ubezpieczenie pod kredyt jest więc skonstruowane w taki sposób, by było rozwiązaniem korzystnym zarówno dla banku jak i dla kredytobiorcy. Niemniej jednak przy jego zawieraniu nie warto się spieszyć i zdawać w wyborze ubezpieczenia wyłącznie na ofertę przedstawioną nam przez bank. Nie mamy też obowiązku kupować polisy u wskazanego przez bank ubezpieczyciela.
 
Umowa ubezpieczenia, w zawarciu której pośredniczy bank bywa okrojona. Zdarza się także, że polisa bankowa gwarantuje wypłatę odszkodowania tylko w przypadku zdarzeń ograniczonych do powodzi, zalania i pożaru. Dlatego warto przed podpisaniem dokumentów zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności, których wykaz znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Może się bowiem okazać, że zdaniem towarzystwa zlaniem nie jest cofnięcie wody z rur kanalizacyjnych.
 
Niezbędne doubezpieczenie
 
Za wadę polisy bankowej uznać należy też brak istotnych elementów ochrony ubezpieczeniowej, stanowiących podstawę przy ubezpieczeniu nieruchomości. Jeśli zdecydujemy się na zawrzeć umowę ubezpieczenia za pośrednictwem banku zapewne pozbawieni zostaniemy ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem, a także odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
 
Co to oznacza w praktyce? Nasze mienie, a więc meble, urządzenia elektroniczne, fotograficzne i AGD, sprzęt sportowy i kosztowności nie będą podlegały ochronie ubezpieczeniowej. Jeśli zdarzy się, że z powodu nieszczelnej rury zalejemy sąsiadowi mieszkanie koszty przeprowadzonego przez niego remontu będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni zamiast z odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela na podstawie ubezpieczenia OC.
 
Ubezpieczyciela możemy wybrać sami
 
W ubezpieczeniu pod kredyt jest jeszcze jedna istotna kwestia, o której już wspomnieliśmy. Mianowicie, mimo zapewnień pracownika banku nie mamy obowiązku zawierania umowy ubezpieczenia pod kredyt za pośrednictwem instytucji, która pożycza nam pieniądze. W rozmowie ze szczególnie nalegającym na takie rozwiązanie bankiem najlepiej posłużyć się argumentem, iż zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów tego rodzaju praktyki są zabronione.
 
Oczywiście, jeśli oferta ubezpieczenia pod kredyt przedstawiona przez bank będzie zawierała wszystkie wskazane przez nas elementy nie ma przeciwwskazań, by się na nią nie zdecydować. Niemniej jednak warto poświęcić trochę czasu i porównać polisy innych towarzystw. Mimo że zakres i suma ubezpieczenia będą takie same różnica w rocznej składce może wynieść nawet 150-200 zł.
 
Pamiętajmy, że ochrona ubezpieczeniowa trwa tylko do końca umowy kredytowej. Po spłaceniu zadłużenia wraz z odsetkami przestaje obowiązywać.

Więcej o ubezpieczeniach na życie na stronie: Ubezpieczenie na życie - www.ubezpieczeniazyciowe.pl

Kup ubezpieczenie na życie

Autor: Karol Węgrzyniak

« Powrót do listy poradników