Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Porównaj ubezpieczenia na życie
Teraz w łatwy i prosty sposób możesz porównać ubezpieczenia na życie. Bez wychodzenia z domu, bezpłatnie i poświęcając tej czynności zaledwie 10 minut. Ubezpieczenie na życie to niezbędne zabezpieczenie przyszłości swojej i rodziny. Wypełnij ankietę, określ potrzeby, otrzymaj dopasowane oferty ubezpieczeniowe.
Porównaj »
Ranking ubezpieczeń na życie
Sprawdź, który produkt znalazł się na szczycie aktualnego Rankingu ubezpieczeń na życie. Zobacz jakie ubezpieczenie na życie zdobyło laury za solidność, przystępność i wiarygodność. Ale pamiętaj - najlepsze ubezpieczenie na życie to takie, które jest dopasowane do Twoich i rodzinnych potrzeb.
Zobacz ranking »
Ubezpieczenie na życie - FAQ
Nasze poradniki pomogą Ci wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie. Dowiedz się czym jest polisa na życie, jak można ją zawrzeć i na co zwrócić baczną uwagę przy jej podpisywaniu. Skorzystaj z kilku uniwersalnych rad, dzięki którym ubezpieczenie na życie będzie Ci służyć tak pewnie, jak oczekujesz.
Czytaj poradniki »

Polisa posagowa – finansowe zabezpieczenie przyszłości dziecka

Ubezpieczenie na życie
O przyszłości naszych dzieci najczęściej myślimy w kategoriach bezpieczeństwa finansowego. Analitycy wskazują, że aby zagwarantować naszym dzieciom start w dorosłe w życie z zapleczem pieniężnym, takim na wszelki wypadek, już od jego narodzenia powinniśmy odkładać około 500 zł miesięcznie. To podobnież niezbędne minimum, ale kwota ta nawet dla osób lepiej sytuowanych finansowo wydaje się być zatrważająco wysoka.
Naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy myślą o bezpieczeństwie finansowym swoich pociech wychodzą towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy posagowe – specjalne ubezpieczenia skonstruowane z myślą o dzieciach ubezpieczonych.
 
Na wstępie należy podkreślić, że tego rodzaju instrument finansowy nie tyle jest inwestycją w dziecko, co zabezpieczeniem jego przyszłości na wypadek śmierci któregoś z rodziców. Opcja oszczędzania na dorosłą przyszłość naszego dziecka w polisie posagowej jest właściwie na drugim miejscu.
 
Przyglądamy się zaletom tego produktu
 
W polisie posagowej będziemy, z założenia, gromadzić majątek dla naszego dziecka. Systematycznie odprowadzając składki będziesz mógł za określony w umowie czas spodziewać się wypłaty na rzecz dziecka pewnej kwoty. Można wybrać, czy ma być ona ustalona z góry lub czy zależeć będzie od zysków z poczynionych przez towarzystwo inwestycji.
 
Okres umowy można skrócić w takich sytuacjach jak ślub dziecka lub też rozpoczęcie przez nie studiów.
 
Obok funkcji oszczędnościowej polisa posagowa stanowić ma dla naszego dziecka ochronę. Jeśli umrze któreś z rodziców (lub też oboje) dziecko otrzyma ustaloną w umowie rentę. Zazwyczaj jej wysokość jest o wiele większa od sumy zgromadzonych składek. To rozwiązanie, które osieroconemu dziecku pozwala wejść w dorosłe życie.
 
Zdecydowaną zaletą polisy posagowej jest zwolnienie zgromadzonego kapitału z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki). Niezależnie od tego, czy po prostu gromadzimy środki na polisie, czy też je inwestujemy na giełdzie lub w funduszach, pomnażając kapitał.
 
Przyglądamy się mankamentom tego rozwiązania
 
Polisa posagowa, jakkolwiek stanowi jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń dla dziecka na wypadek śmierci rodzica nie jest jednak rozwiązaniem najkorzystniejszym, jeśli chodzi nam o zabezpieczenie finansowej przyszłości pociechy.
 
Jeżeli zależy nam na zabezpieczeniu dziecka na wypadek naszej śmierci warto przyjrzeć się klasycznemu ubezpieczeniu na życie, ale z wysoką sumą ubezpieczenia. Pozostałe środki można by wówczas, dywersyfikując portfel inwestycji pod hasłem „przyszłość dziecka”, odkładać na koncie oszczędnościowym, lokacie, w funduszu inwestycyjnym czy innym instrumencie pozwalającym na systematyczne i wieloletnie oszczędzanie. Może się okazać, że to nie tylko tańsze, ale w efekcie również korzystniejsze rozwiązanie.
 
Kłopot z polisą posagową polega bowiem na tym, że jeśli rodzic szczęśliwie dożyje chwili, gdy dziecko wchodzić będzie w dorosłe życie zgromadzone w ramach polisy środki wcale nie będą tak wysokie, jak można by się spodziewać. Co więcej mogą być one niewiele wyższe od sumy odprowadzanych przez lata składek. Dlaczego? Ubezpieczyciel część tych należności będzie potrącał na poczet odszkodowania wypłaconego dziecku w razie śmierci rodzica.
 
Kupujemy polisę posagową
 
Analiza możliwości instrumentu finansowego, jakim jest polisa posagowa może doprowadzić do wniosku, że to mimo wszystko najkorzystniejsze dla nas i naszego dziecka rozwiązanie. O czym należy w takiej sytuacji pamiętać?
 
Przede wszystkim nie decydujmy się na zawarcie umowy z pierwszym ubezpieczycielem, na którego ofertę się natkniemy. Porównajmy propozycję co najmniej dwóch towarzystw. Polisy poszczególnych ubezpieczycieli mogą się znacząco między sobą różnić.
 
Rozmaicie kalkulowane jest bowiem ryzyko (np. śmierci jednego lub obojga rodziców), a od tego zależy przecież wysokość składki. Bywa także, że polisa danego towarzystwa zawiera w pakiecie dodatkowe opcje, za które w innych zakładach ubezpieczeń trzeba dopłacać. Przykładowo mogą to być zapisy dotyczące możliwości wcześniejszego zerwania umowy i wypłacenia środków, przerwy w regulowaniu składki czy zapewnieniu dziecku dożywotniej renty, jeśli ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi.
 
Zwróćmy też uwagę:
  • Na to, jaka część składki przeznaczana jest na ochronę, a jaka na inwestycję? Pamiętajmy, że im mniej inwestujemy, tym mniejsze będą przyszłe zyski.
  • Na sumę ubezpieczenia na wypadek śmierci; wysokość tej kwoty w większości polis można określić samodzielnie, ale należy pamiętać, że to na jej podstawie ustalana jest wysokość składki, a także to, jaka część wpłacanych pieniędzy przeznaczana będzie na poczet ryzyka śmierci. Zdaniem ekspertów sumę ubezpieczenia najlepiej określić w wysokości odpowiadającej dwuletniemu dochodowi rodzica.
  • Na jaki okres zawrzeć można umowę. Standardowo polisę posagową zawiera się na okres od 5 do 25 lat. Im termin obowiązywania umowy jest krótszy, tym jest to dla nas korzystniejsze, ponieważ łatwiej wycofać się z tego zobowiązania jeśli trafimy na bardziej atrakcyjną ofertę.
  • Na opłaty pobierana za zerwanie umowy przed czasem.
 Więcej o ubezpieczeniach na życie na stronie: Ubezpieczenie na życie - www.ubezpieczeniazyciowe.plAutor: Karol Węgrzyniak

« Powrót do listy poradników