Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Porównaj ubezpieczenia na życie
Teraz w łatwy i prosty sposób możesz porównać ubezpieczenia na życie. Bez wychodzenia z domu, bezpłatnie i poświęcając tej czynności zaledwie 10 minut. Ubezpieczenie na życie to niezbędne zabezpieczenie przyszłości swojej i rodziny. Wypełnij ankietę, określ potrzeby, otrzymaj dopasowane oferty ubezpieczeniowe.
Porównaj »
Ranking ubezpieczeń na życie
Sprawdź, który produkt znalazł się na szczycie aktualnego Rankingu ubezpieczeń na życie. Zobacz jakie ubezpieczenie na życie zdobyło laury za solidność, przystępność i wiarygodność. Ale pamiętaj - najlepsze ubezpieczenie na życie to takie, które jest dopasowane do Twoich i rodzinnych potrzeb.
Zobacz ranking »
Ubezpieczenie na życie - FAQ
Nasze poradniki pomogą Ci wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie. Dowiedz się czym jest polisa na życie, jak można ją zawrzeć i na co zwrócić baczną uwagę przy jej podpisywaniu. Skorzystaj z kilku uniwersalnych rad, dzięki którym ubezpieczenie na życie będzie Ci służyć tak pewnie, jak oczekujesz.
Czytaj poradniki »

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie kredytu wciąż jeszcze nie jest w Polsce popularne. Trudno jednak dziwić się sceptycznemu podejściu rodaków, skoro nawet analitycy oceniają, że tematyka ta jest zarówno skomplikowana, jak i różnorodna. Niemniej jednak coraz częściej banki, w których staramy się o kredyt wymagają tego rodzaju zabezpieczenia. Przyjrzyjmy się więc podstawowym zagadnieniom związanym z ubezpieczeniem kredytu.
Należy podkreślić, że termin „ubezpieczenie kredytu” stosowany jest do różnych form ubezpieczenia, niekoniecznie zabezpieczających spłatę zaciągniętego zobowiązania. Oferowane przez banki „do kredytów” ubezpieczenia to najczęściej polisy:
  • na życie,
  • na wypadek choroby i trwałego inwalidztwa,
  • z ochroną ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
  • z ochroną ubezpieczeniową na wypadek utraty zatrudnienia,
  • z ochroną ubezpieczeniową niskiego wkładu własnego,
  • ubezpieczenia pomostowego, a więc obowiązujące do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Porównaj oferty ubezpieczeń

Ubezpieczenie kredytu to w praktyce najczęściej forma ubezpieczenia:
  • indywidualnego,
  • grupowego,
  • zawartego przez bank i na jego rzecz.
Wszystkie te konstrukcje opierają się na osobnych przepisach i uwarunkowaniach, mających znaczenie w ocenie praw i obowiązków ubezpieczonego.
 
Warto w tym kontekście pamiętać o tym, że nie mamy ustawowego obowiązku ubezpieczenia kredytu. W praktyce jest to najczęściej wymóg stawiany przez bank. Możemy jednak tę ofertę odrzucić. Jedyną konsekwencją będzie to, że bank odmówi udzielenia pożyczki lub też zażąda innego zabezpieczenia jej spłaty.
 
Jeśli zdecydujemy się ubezpieczyć kredyt koniecznie sprawdźmy zakres ubezpieczenia. Informacje na ten temat znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Nie ma standardowego zakresu dla ubezpieczenia kredytów, każdy z banków ma w tej kwestii własne zapisy. Warto więc wiedzieć, w jakiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaci świadczenie, a w jakiej go odmówi.
 
Przykładowo jeden ubezpieczyciel zobowiąże się – jeśli stracimy pracę – do regulowania rat przez 6 miesięcy, a inny przez 24 miesiące. Oczywiście różna będzie w obu ubezpieczeniach wysokość składek.
 
Natomiast towarzystwo może odmówić regulowania rat, jeśli ubezpieczony umrze na skutek choroby zdiagnozowanej jeszcze przed zawarciem ubezpieczenia, a nie poinformował o tym ubezpieczyciela, a także jeśli śmierć nastąpi w wieku powyżej 75. roku. Wyłączenia odpowiedzialności obejmują również najczęściej przy ubezpieczeniu kredytu sytuacje utraty zatrudnienia, jeśli ubezpieczony pracował w oparciu o umowę-zlecenia oraz jeśli stracił pracę na skutek wypadku, do którego doszło z winy ubezpieczonego, czy też uległ on wypadkowi pozostając pod wpływem alkoholu.
 
Pamiętajmy również o tym, że składkę przy ubezpieczeniu kredytu oblicza się na czas trwania odpowiedzialności towarzystwa. Jeśli więc spłacimy nasze zobowiązanie wcześniej, zgodnie z art. 813 k.c. mamy prawo domagać się zwrotu składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej. Warto jednak podkreślić, że wypłatę z tego tytułu otrzyma bank, dlatego powinniśmy domagać się zwrotu nadpłaty od banku, nie od towarzystwa, z którym zawarta jest umowa ubezpieczenia kredytu.
 
Jeśli zdecydujemy się zawrzeć umowę ubezpieczenia kredytu poinformujmy o tym fakcie najbliższych, koniecznie zaznajamiając ich także z zakresem ubezpieczenia.

Więcej o ubezpieczeniach na życie na stronie: Ubezpieczenie na życie - www.ubezpieczeniazyciowe.pl

« Powrót do listy FAQ